UF4004-E3/54. — FAST DIODE, 1A, 400V, DO-204AL
Illustrative purposes only
UF4004-E3/54.
FAST DIODE, 1A, 400V, DO-204AL
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:400V; Average Forward Current:1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage Max:1V; Reverse Recovery Time:50ns; Forward Surge Current: 05R5921
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: DO-204AL
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V