TZX15C-TR — Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, DO-204AH, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
Illustrative purposes only
TZX15C-TR
Zener Single Diode, 15 V, 500 mW, DO-204AH, 2 Pins, 175 °C, Through Hole
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: TZX
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: DO-204AH
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 15V
  • Power Dissipation Pd: 500mW
  • Operating Temperature Max: 175°C