TZMC5V1-GS08 — Zener Single Diode, 5.1 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
TZMC5V1-GS08
Zener Single Diode, 5.1 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:5.1V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:SOD-80 (MiniMELF); Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:175°C; Product Range:TZMC5 Series; A
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: TZMC5
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 5.1V
  • Operating Temperature Max: 175°C