TZMB2V7-GS08 — Zener Single Diode, 2.7 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
TZMB2V7-GS08
Zener Single Diode, 2.7 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 2.7V
  • Operating Temperature Max: 175°C