TZMB24-GS08 — Zener Single Diode, 24 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
TZMB24-GS08
Zener Single Diode, 24 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 24V
  • Operating Temperature Max: 175°C