TZMB18-GS08. — ZENER DIODE, 500mW, 18V, SOD-80
Illustrative purposes only
TZMB18-GS08.
ZENER DIODE, 500mW, 18V, SOD-80
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener V; ZENER DIODE, 500mW, 18V, SOD-80; Zener Voltage Vz Typ:18V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:SOD-80; No. of; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 18V
  • Operating Temperature Max: 200°C