TZ800N18KOFHPSA3 — Thyristor Module, Single SCR, 1.8 kV, 250 mA, 819 A, 1.5 kA, 2 V, 125 °C, Panel
Illustrative purposes only
TZ800N18KOFHPSA3
Thyristor Module, Single SCR, 1.8 kV, 250 mA, 819 A, 1.5 kA, 2 V, 125 °C, Panel
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Single SCR; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.8kV; Gate Trigger Current Max, Igt:250mA; Current It av:819A; On State RMS Current IT(rms):1.5kA; Peak Non Rep S
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 1.5kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 819A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV