TUNS1200F65 — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 1.2025 kW, 65 V, 18.5 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
TUNS1200F65
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 1.2025 kW, 65 V, 18.5 A
  • SVHC: To Be Advised
  • Depth: 117.3mm
  • Width: 86.8mm
  • Height: 12.7mm
  • Product Range: TUNS1200F Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 1.2025kW
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 18.5A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 65V