TTB6C165N16LOFHOSA1 — Thyristor Diode Module, 1.6 kV, 120 A, 2.5 V Vgt, 150 mA Igt, 1.25 kA Itsm
Illustrative purposes only
TTB6C165N16LOFHOSA1
Thyristor Diode Module, 1.6 kV, 120 A, 2.5 V Vgt, 150 mA Igt, 1.25 kA Itsm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • No. of Pins: 14Pins
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Panel
  • Holding Current Max: 200mA
  • On State RMS Current: 120A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 1.25kA
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV