TT780N18KOFHPSA1 — Thyristor Diode Module, 1.8  kV, 1.05kA, 2 V Vgt, 0.25 A Igt, 23.5 kA Itsm
Illustrative purposes only
TT780N18KOFHPSA1
Thyristor Diode Module, 1.8 kV, 1.05kA, 2 V Vgt, 0.25 A Igt, 23.5 kA Itsm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • No. of Pins: 7Pins
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • Holding Current Max: 300mA
  • On State RMS Current: 1.05kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 775A
  • Average On State Current: 775A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 23.5kA
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV