TT700N22KOFHPSA1 — SCR THYRISTOR, 2.2KV, 700A
Illustrative purposes only
TT700N22KOFHPSA1
SCR THYRISTOR, 2.2KV, 700A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 1.05kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 700A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 2.2kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 2.2kV