TT590N18KOFXPSA1 — Thyristor Module, Phase Control, 667A, 250mA It, 2Vgt, 950A, 1.8kV, Panel Mount, 7 Pins
Illustrative purposes only
TT590N18KOFXPSA1
Thyristor Module, Phase Control, 667A, 250mA It, 2Vgt, 950A, 1.8kV, Panel Mount, 7 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: TT590N18KOF Series
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 950A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 667A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV