TT570N18KOFHPSA1 — Thyristor Diode Module, 1.8  kV, 1.05kA, 2 V Vgt, 0.25 A Igt, 20 kA Itsm
Illustrative purposes only
TT570N18KOFHPSA1
Thyristor Diode Module, 1.8 kV, 1.05kA, 2 V Vgt, 0.25 A Igt, 20 kA Itsm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 1.05kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 566A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV