TT520N22KOFHPSA2 — Thyristor Module, Series Connected , 1.05 kA, 2.2 kV
Illustrative purposes only
TT520N22KOFHPSA2
Thyristor Module, Series Connected , 1.05 kA, 2.2 kV
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Series Connected - SCR / Diode; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:2.2kV; Gate Trigger Current Max, Igt:250mA; Current It av:520A; On State RMS Current IT(rms):1.05kA;
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 1.05kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 520A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 2.2kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 2.2kV