TT500N16KOFTIMHPSA1 — SCR THYRISTOR, 1.4KV, 500A
Illustrative purposes only
TT500N16KOFTIMHPSA1
SCR THYRISTOR, 1.4KV, 500A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 900A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 500A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.4kV