TT425N18KOFHPSA2 — Thyristor Module, Series Connected - SCRs, 1.4KV, 800A, 7-Pin, Module
Illustrative purposes only
TT425N18KOFHPSA2
Thyristor Module, Series Connected - SCRs, 1.4KV, 800A, 7-Pin, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 800A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 471A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.4kV