TT340N22KOFXPSA1 — Phase Control Thyristor Module, 520 A, 7 Pin, 2.2kV
Illustrative purposes only
TT340N22KOFXPSA1
Phase Control Thyristor Module, 520 A, 7 Pin, 2.2kV
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 520A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 338A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 2.2kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 2.2kV