TT330N16AOFHPSA1 — Thyristor Diode Module, Series Connected, SCR / Diode, 1.6kV, 305 A, 2 V Vgt, 0.2 A Igt
Illustrative purposes only
TT330N16AOFHPSA1
Thyristor Diode Module, Series Connected, SCR / Diode, 1.6kV, 305 A, 2 V Vgt, 0.2 A Igt
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 520A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 305A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV