TPI128080L210N — Power Inductor (SMD), 210 nH, 50 A, Shielded, 70 A, TPI Series
Illustrative purposes only
TPI128080L210N
Power Inductor (SMD), 210 nH, 50 A, Shielded, 70 A, TPI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:210nH; RMS Current (Irms):50A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):70A; Product Range:TPI Series; Power Inductor Case:12mm x 8mm x 8mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 210nH
  • Product Range: TPI Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 8mm
  • Product Length: 12mm
  • DC Resistance Max: 290µohm
  • RMS Current (Irms): 50A
  • Power Inductor Case: 12mm x 8mm x 8mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 70A