TPI111065L210N — Power Inductor (SMD), 210 nH, 50 A, Shielded, 54 A, TPI Series
Illustrative purposes only
TPI111065L210N
Power Inductor (SMD), 210 nH, 50 A, Shielded, 54 A, TPI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 210nH
  • Product Range: TPI Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 11.6mm
  • DC Resistance Max: 290µohm
  • RMS Current (Irms): 50A
  • Power Inductor Case: 11.6mm x 10mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 54A