TPI078060L082N — Power Inductor (SMD), 82 nH, 53 A, Shielded, 54 A, TPI Series
Illustrative purposes only
TPI078060L082N
Power Inductor (SMD), 82 nH, 53 A, Shielded, 54 A, TPI Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 82nH
  • Product Range: TPI Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 310µohm
  • RMS Current (Irms): 53A
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 54A