TPI078060L047N — Power Inductor (SMD), 47 nH, 53 A, Shielded, 90 A, TPI Series
Illustrative purposes only
TPI078060L047N
Power Inductor (SMD), 47 nH, 53 A, Shielded, 90 A, TPI Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 47nH
  • Product Range: TPI Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 310µohm
  • RMS Current (Irms): 53A
  • Power Inductor Case: 7mm x 8mm x 6mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 90A