TF08A476M006APE150 — Tantalum Polymer Capacitor, 47 µF, ± 20%, 6.3 V, A, 0.15 ohm, 1206 [3216 Metric]
Illustrative purposes only
TF08A476M006APE150
Tantalum Polymer Capacitor, 47 µF, ± 20%, 6.3 V, A, 0.15 ohm, 1206 [3216 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.15ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: TF08 KO-CAP Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 0.8mm
  • Product Length: 3.2mm
  • Ripple Current: 632mA
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: A
  • Capacitor Case / Package: 1206 [3216 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C