TF08A226M016APE200 — Tantalum Polymer Capacitor, 22 µF, ± 20%, 16 V, A, 0.2 ohm, 1206 [3216 Metric]
Illustrative purposes only
TF08A226M016APE200
Tantalum Polymer Capacitor, 22 µF, ± 20%, 16 V, A, 0.2 ohm, 1206 [3216 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.2ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 22µF
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: TF08 KO-CAP Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 0.8mm
  • Product Length: 3.2mm
  • Ripple Current: 548mA
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: A
  • Capacitor Case / Package: 1206 [3216 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C