TDB6HK95N16LOFHOSA1 — Thyristor Diode Module, 1.6 kV, 75 A, 2.5 V Vgt, 150 mA Igt, 720 A Itsm
Illustrative purposes only
TDB6HK95N16LOFHOSA1
Thyristor Diode Module, 1.6 kV, 75 A, 2.5 V Vgt, 150 mA Igt, 720 A Itsm
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • No. of Pins: 14Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 75A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: -
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV