TDB6HK240N16PBOSA1 — IGBT Module, 240 A, 150 °C, Module
Illustrative purposes only
TDB6HK240N16PBOSA1
IGBT Module, 240 A, 150 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 6Pins
  • Product Range: EconoBRIDGE/ EconoPACK4
  • IGBT Technology: -
  • IGBT Termination: Tab
  • Power Dissipation: -
  • IGBT Configuration: -
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 240A
  • Power Dissipation Pd: -
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Junction Temperature Tj Max: 150°C
  • Continuous Collector Current: 240A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.6kV
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 1.6kV