TDB6HK124N16RRBPSA1 — Thyristor Diode Module, eupec EconoBRIDGE Series, 650 A, 1.6 kV Vdrm, 125 °C, 0.2 A Ih, 2.5 V Vgt
Illustrative purposes only
TDB6HK124N16RRBPSA1
Thyristor Diode Module, eupec EconoBRIDGE Series, 650 A, 1.6 kV Vdrm, 125 °C, 0.2 A Ih, 2.5 V Vgt
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 22Pins
  • Product Range: eupec EconoBRIDGE
  • SCR Module Type: -
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 70A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: -
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV