TD92N16KOFHPSA1 — Thyristor Module, 1.6kV, 160A, Phase Control, Module, Stud Mount
Illustrative purposes only
TD92N16KOFHPSA1
Thyristor Module, 1.6kV, 160A, Phase Control, Module, Stud Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: TD92N Series
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Stud Mount
  • On State RMS Current: 160A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 102A
  • Gate Trigger Current Max: 120mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.4V
  • Operating Temperature Max: 140°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV