TD500N16KOFHPSA2 — Thyristor Diode Module, Series Connected- SCR, 1.6kV, 17kA
Illustrative purposes only
TD500N16KOFHPSA2
Thyristor Diode Module, Series Connected- SCR, 1.6kV, 17kA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 900A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 500A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV