TD370N18KOFHPSA1 — Phase Control Thyristor Module, 520 A, 5 Pin, 1.8kV
Illustrative purposes only
TD370N18KOFHPSA1
Phase Control Thyristor Module, 520 A, 5 Pin, 1.8kV
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 520A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 364A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV