TD280N16SOFHPSA1 — Thyristor Module, Series Connected , 520 A, 1.6 kV
Illustrative purposes only
TD280N16SOFHPSA1
Thyristor Module, Series Connected , 520 A, 1.6 kV
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • No. of Pins: 5Pins
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • Holding Current Max: 150mA
  • On State RMS Current: 520A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 280A
  • Average On State Current: 280A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 9kA
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV