TD250N16KOFTIMHPSA1 — THYRISTOR DIODE MODULE, 1.6KV, 250A
Illustrative purposes only
TD250N16KOFTIMHPSA1
THYRISTOR DIODE MODULE, 1.6KV, 250A
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • No. of Pins: 5Pins
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • Holding Current Max: 300mA
  • On State RMS Current: 410A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 250A
  • Average On State Current: 250A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 8kA
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV