TD162N16KOFHPSA2 — Thyristor Diode Module, Series Connected - SCR / Diode, 1.6kV, 5.2kA
Illustrative purposes only
TD162N16KOFHPSA2
Thyristor Diode Module, Series Connected - SCR / Diode, 1.6kV, 5.2kA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: TT162N
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 260A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 162A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV