T720N16TOFXPSA1 — Thyristor Module, Phase Control, 80 mA, 250 mA Igt, 1.5 Vgt, 1.65 kA, 1.8kV, Module, Screw
Illustrative purposes only
T720N16TOFXPSA1
Thyristor Module, Phase Control, 80 mA, 250 mA Igt, 1.5 Vgt, 1.65 kA, 1.8kV, Module, Screw
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: T720N16TOF Series
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Screw
  • On State RMS Current: 1.65kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 80mA
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV