T640N16TOFXPSA1 — THYRISTOR MODULE, 1.6KV, 1.45KA
Illustrative purposes only
T640N16TOFXPSA1
THYRISTOR MODULE, 1.6KV, 1.45KA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: -
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 1.45kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 920A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV