T598X106M075ATE090 — Tantalum Polymer Capacitor, 10 µF, ± 20%, 75 V, X, 0.09 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T598X106M075ATE090
Tantalum Polymer Capacitor, 10 µF, ± 20%, 75 V, X, 0.09 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.09ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 10µF
  • Voltage(DC): 75V
  • Product Range: T598 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 2.36A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: X
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C