T598D157M010ATE025 — Tantalum Polymer Capacitor, 150 µF, ± 20%, 10 V, D, 0.025 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T598D157M010ATE025
Tantalum Polymer Capacitor, 150 µF, ± 20%, 10 V, D, 0.025 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.025ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 150µF
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: T598 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 3A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C