T598B107M2R5ATE070 — Tantalum Polymer Capacitor, 100 µF, ± 20%, 2.5 V, B, 0.07 ohm, 1411 [3528 Metric]
Illustrative purposes only
T598B107M2R5ATE070
Tantalum Polymer Capacitor, 100 µF, ± 20%, 2.5 V, B, 0.07 ohm, 1411 [3528 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:2.5V; Product Range:T598 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:B; ESR:0.07ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Tempera
  • ESR: 0.07ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: T598 KO-CAP Series
  • Product Width: 2.8mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 3.5mm
  • Ripple Current: 1.347A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: B
  • Capacitor Case / Package: 1411 [3528 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C