T597S107M2R5APE100. — CAP, 100UF, 2.5V, TANT, POLYMER, CASE S
Illustrative purposes only
T597S107M2R5APE100.
CAP, 100UF, 2.5V, TANT, POLYMER, CASE S
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.1ohm
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: T597 KO-CAP® Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Qualification: AEC-Q200
  • Product Height: 1.1mm
  • Product Length: 3.2mm
  • Ripple Current: 770mA
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: S
  • Capacitor Case / Package: 1206 [3216 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C