T591V107M010ATE045 — Tantalum Polymer Capacitor, 100 µF, ± 20%, 10 V, V, 0.045 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591V107M010ATE045
Tantalum Polymer Capacitor, 100 µF, ± 20%, 10 V, V, 0.045 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:100µF; Voltage Rating:10V; Product Range:T591 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:V; ESR:0.045ohm; Operating Temperature Min:-55°C;
  • ESR: 0.045ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 100µF
  • Voltage(DC): 10V
  • Product Range: T591 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 2.039A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: V
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C