T591D686M020ATE050 — Tantalum Polymer Capacitor, 68 µF, ± 20%, 20 V, D, 0.05 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591D686M020ATE050
Tantalum Polymer Capacitor, 68 µF, ± 20%, 20 V, D, 0.05 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.05ohm
  • Capacitance: 68µF
  • Series Name: T591 KO-CAP®
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: T591 KO-CAP® Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 2.121A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C