T591D337M2R5ATE009 — Tantalum Polymer Capacitor, 330 µF, ± 20%, 2.5 V, D, 9000 µohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591D337M2R5ATE009
Tantalum Polymer Capacitor, 330 µF, ± 20%, 2.5 V, D, 9000 µohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 9000µohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: T591 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 7.07A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C