T591D337M006ATE080 — Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 330 µF, ± 20%, 6.3 V, D, 0.08 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591D337M006ATE080
Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 330 µF, ± 20%, 6.3 V, D, 0.08 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:330µF; Voltage Rating:6.3V; Product Range:T591 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:D; ESR:0.08ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Tempera
  • ESR: 0.08ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 330µF
  • Voltage(DC): 6.3V
  • Product Range: T591 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 1.677A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C