T591D157M016ATE065 — Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 150 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.065 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591D157M016ATE065
Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 150 µF, ± 20%, 16 V, D, 0.065 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • ESR: 0.065ohm
  • Capacitance: 150µF
  • Series Name: T591 KO-CAP®
  • Voltage(DC): 16V
  • Product Range: T591 KO-CAP® Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 1.9A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: D
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C