T560N16TOFXPSA1 — Thyristor Module, Phase Control, 559 A, 200 mA Igt, 2 Vgt, 1.26 kA, 1.8kV, Module, Screw
Illustrative purposes only
T560N16TOFXPSA1
Thyristor Module, Phase Control, 559 A, 200 mA Igt, 2 Vgt, 1.26 kA, 1.8kV, Module, Screw
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: T560N16TOF Series
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Screw
  • On State RMS Current: 1.26kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 559A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV