T470N16TOFXPSA1 — Thyristor Module, 470A, 1.4kV, Single SCR, 0.2A Igt, 2V Vgt, Chassis Mount
Illustrative purposes only
T470N16TOFXPSA1
Thyristor Module, 470A, 1.4kV, Single SCR, 0.2A Igt, 2V Vgt, Chassis Mount
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: T470N Series
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Chassis Mount
  • On State RMS Current: 800A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 470A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.4kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.4kV