T390N16TOFXPSA1 — Thyristor Module, Single, 381A, 1.6kV
Illustrative purposes only
T390N16TOFXPSA1
Thyristor Module, Single, 381A, 1.6kV
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Single SCR; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:150mA; Current It av:381A; On State RMS Current IT(rms):600A; Peak Non Rep Sur
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: -
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 600A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 381A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV