T1900N18TOFVTXPSA1 — Thyristor, Single SCR, 1.8 kV, 2.84 kA
Illustrative purposes only
T1900N18TOFVTXPSA1
Thyristor, Single SCR, 1.8 kV, 2.84 kA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 4Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 2.84kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 1.81kA
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV