T1700N16H75VTXPSA1 — Thyristor Module, 1.6kV, 150mA, Phase Control, Module, Screw
Illustrative purposes only
T1700N16H75VTXPSA1
Thyristor Module, 1.6kV, 150mA, Phase Control, Module, Screw
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Screw
  • On State RMS Current: 3.79kA
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 150mA
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 135°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV