STT800N18P55XPSA1 — Thyristor Diode Module, Series Connected- SCR, 1.8kV, 6.3kA
Illustrative purposes only
STT800N18P55XPSA1
Thyristor Diode Module, Series Connected- SCR, 1.8kV, 6.3kA
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: -
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: -
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV